Åben Morgensamling
Grundlovsdag
Start din fejring af demokratiet og de værdier der danner grundlag for vores allesammens fællesskab – Når vi på Johan Borups Højskole inviterer indenfor til Åben Morgensamling på GRUNDLOVSDAG d. 5. juni 9.00-9.30!
Hør grundlovstaler fra Manpreet Singh – nomineret til ’Årets Nye Stemme’ og Alternativets politiske leder Franciska Rosenkilde – Vi synger sammen fra Højskolesangbogen, og bagefter byder vi på kaffe, croissanter og uformel snak i foyeren. Tag en ven i hånden eller kom som du er – og vær med til at give dagen stemme.
(bemærk at morgensamlingen optages til grundlovsudsendelser på TV, så det også kan komme ud i landets stuer)
Det er gratis at deltage – tilmelding til borups@borups.dk (først til mølle)
09.00 – 09.30
VelkomstTALE v. Forstander Bjørn Bredal
Tale v. Franciska Rosenkilde (Medlem af Folketinget og politisk leder af Alternativet)
Højskolesange v. pianist Louise Schrøder
Tale v. Manpreet Singh, er desværre aflyst da han har været nødsaget til at melde afbud.
Franciska Rosenkilde
Franciska har været politisk leder af Alternativet siden 2021, og medlem af Folketinget siden 2022, hvor hun arbejder for et grønt, progressivt og bæredygtigt samfund. Hun er tidligere Kultur og Fritidsborgmester i København, uddannet geograf med speciale i fødevarevidenskab, har arbejdet som kok, og været elev på Johan Borups Højskole i 1990erne.
Alternativet er Danmarks grønne parti, der arbejder for at gøre Danmark til det bedste land for verden igennem en seriøs bæredygtig omstilling – både miljømæssigt, socialt og økonomisk. De ønsker en mere åben og lyttende samtale og en politisk kultur, der bygger en demokratisk bro mellem borgerne og de folkevalgte.
Tak til Folkehøjskolernes Forening i Danmark, for at gøre det muligt at invitere indenfor til Åben Morgensamling.
Fotos:
Haseeb Ahmed
Morten Frøslev