bio, bar & højskolevibe
Dokumentarfilm Festival 2026 | Johan Borups Højskole
Hver gang vi afslutter et semester med vores filmvisninger, opdager vi på ny, at vi står med en samling af helt særlige dokumentarfilm, der giver publikum et tidssvarende indblik i en nutidig ungdomsgeneration.
Film, der viser hvad unge højskoleelever vælger at pege kameraet imod. Film, der vidner om hvilken æstetik og hvilket formsprog, de er fyldt af.
Dokumentarerne er i sig selv en vigtig kultur- og filmskat. Den vil vi gerne dele med jer.
Til sidste års festival rettede vi blikket mod temaerne Kvindelighed og Krop, Ophav og Tværæstetiske samarbejder.
I år retter vi blikket mod familiefilmgenren og de nære relationer, som motiv, og hvordan man som filmskaber arbejder med portræt i tætte og måske sårbare relationer. Hvad får vi særligt adgang til? Hvordan påvirker det filmsproget? Og hvad er det, der får os til at søge dette motiv?
Vi sætter også et kærligt fokus på den nordiske forbindelse med vores mange elevproduktioner fra Norge og Sverige. Måske kan vi tale om en særlig nordisk tone i udtryk, motiv og sprog.
Du møder nogle af Danmarks mest spændende dokumentarinstruktører: Alexander Lind (Trine on Fire, 2025), i samtale med instruktør Smilla Dreinø Khonsari, Masterclass m. Lea Glob (Apolonia, Apolonia, 2022), instruktør Nicoline Skotte (En fantastisk familie, 2025) i samtale med instruktør Selma Jensen.
Så kig forbi til biograf, samtaler og højskolestemning lørdag d. 28. februar 2026, hvor vi viser en kurateret kavalkade af sanselige og præcise beskrivelser fra unge i deres samtid – fra perioden 2017-2025.
Det udvalgte tværsnit har vi denne gang valgt at inddele i tre tematiske blokke. Imellem visningerne vil der være samtaler der sætter filmene ind i en æstetisk og samfundsrelateret diskussion.
Søndag kan du deltage i masterclass med dokumentarfilminstruktør Lea Glob.
PROGRAM
Lørdag 28. feb.
Kl. 13:35-14:25 – BLOK 1 (De nære relationer I // DET SÅRBARE)
Kl. 14:45 – 15:25- Samtale / Dokumentarinstruktør Nicoline Skotte (En fantastisk familie, 2025) i samtale med tidligere elev Selma Jensen: Om Selmas arbejde med portræt i tætte relationer
Kl. 15:25 -15:45 – Pause (GRATIS KOLDE ØL FRA TO ØL TIL DE FØRSTE HELDIGE)
Kl. 15:45 – 16:30 – BLOK 2 (De nære relationer II // FILM GREB)
Kl. 16:50 – 17:30 – Samtale / Instruktør Alexander Lind (Trine on Fire, 2025) i samtale med tidligere elev og instruktør Smilla Dreinø Khonsari: Om Smillas arbejde med det nære motiv med et fokus på filmgreb og metode
Kl. 17:45 – 18:30 – BLOK 3 – Ny Nordisk Tone
Kl. 18:30 – 19:00 – Aftensmad og bar
Kl. 19:00 – 22:00 – Bar, musik, hæng ud, mød nye og gamle højskolevenner
Kl. 22:00 – Tak for i dag
GRATIS – TILMELD DIG TIL VANESSA@BORUPS.DK
_______________________________________________________________________________________
Søndag 1. marts (billet købes seperat)
Vi tager forbehold for ændringer i programmet.
Billetpris 50,- (inkl. gebyr) køb din billet her
Masterclassinstruktør:
Kuratering og program:
Torben Simonsen
Vanessa Christine Bang
Olivia Jo Glisman
Nicoline Skotte
Sara Amrani
Tak til alle medvirkende og instruktører.